خاک گل

خاک گل

خاک گلدان، سیستم آبیاری و نور سه فاکتور اصلی در پرورش گلهای آپارتمانی هستند. ما در این مقاله به اولین و مهمترین فاکتور پرداخته و مشخصات خاک مناسب گلدان و تأثیر آن بر زیبایی و سلامت گلهای آپارتمانی را بررسی می کنیم. فاکتورهای نور و آبیاری را در مقالات دیگر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

از گذشته تا به امروز, از حیاط دلباز خانه مادربزرگ ها تا حاشیه پنجره ی آپارتمان هایمان گل های زیبای زینتی به چشم می خورند. گذر زمان, پیشرفت شهر نشینی و افزایش مشغله کاری نه تنها باعث فراموشی این گلها نشده است, بلکه لزوم و اهمیت استفاده ی آنها نیز روز افزون بوده است و این واقعیت برکسی پوشیده نیست. نکته حایز اهمیت راز طراوت و شادابی گلها در فضای آپارتمان هاست. برای پی بردن به این راز لازم است فاکتور های اصلی به تفصیل بررسی شوند. در این مقاله ابتدا مشخصات فیزیکی, شیمیایی و بیولوژیکی خاک گلدان مورد بررسی قرار خواهد گرفت. در مقالات بعدی نیز انواع مختلف خاک و ویژگی های انحصاری آنها را مورد بررسی قرار خواهیم داد. در انتهای مقالات با جمع بندی مطالب به راز خاک مناسب گلدان پی خواهید برد. تا انتهای مقاله با من همراه باشید.

مشخصات فیزیکی خاک گل

از مشخصات فیزیکی مهم خاک گلدان می توان به نفوذ پذیری، ظرفیت نگه داری آب و چگالی خاک اشاره کرد. نفودپذیری خاک گل نقش تعیین کننده ای در رسیدن مواد مغذی به ریشه و همچنین تنفس گیاه دارد. خاکهایی با نفوذ پذیری کم مانند خاک رس به دلیل خاصیت چسبندگی بالا در اطراف ریشه مانع از تنفس و رشد مؤثر آن می شوند در حالی که خاکهایی با نفوذپذیری بالا مانند ماسه از جذب مواد مغذی توسط ریشه جلوگیری می کند. بنابراین نفوذ پذیری خاک باید متوسط ونرمال باشد. ظرفیت نگه داری آب، به معنی پراکندگی آب در تمام سطوح خاک گلدان می باشد که بر رشد یکنواخت ریشه و در نتیجه سرعت رشد گیاه و سلامتی و شادابی آن تأثیرگذار است. چگالی خاک موجب زهکشی بهتر خاک گل می شود و برای گل هایی که ساقه بلند و برگهای بزرگ دارند بسیار با اهمیت است. به عنوان مثال خاک گل بنفشه آفریقایی به این دلیل که ریشه این گیاه بسیار حساس است باید سبک، نفوذپذیر و با ظرفیت بالای نگه داری آب باشد در حالی که خاک گل رز به این دلیل که این گیاه ریشه محکم تری دارد می تواند سفت تر باشد.

خاک گل

مشخصات شیمیایی خاک گل

ترکیبات شیمیایی خاک گلدان باید غنی از مواد آلی قابل جذب برای ریشه گیاه باشند و مواد مورد نیاز برای رشد گیاه را تأمین کنند. همه ی مواد آلی که در طبیعت وجود دارند قابل جذب برای گیاه نیستند, به عنوان مثال سبوس برنج یک ماده صد در صد آلی است که نفوذ پذیری بالایی دارد اما این ماده آلی قابل جذب برای ریشه گیاه نیست. تنها پس از گذشت 2 تا 3 سال آن هم در صورتی که گردش مناسب آب و هوا در خاک وجود داشته باشد فرآیند پوسیدگی سبوس برنج آغاز و کم کم تبدیل به مواد آلی قابل جذب برای ریشه گیاه می شود. درجه پوسیدگی مواد آلی با اسیدیته یا pH تعیین می شود.برای گل های مختلف درجه pH مناسب برای رشد آنها متفاوت است. مثلا بلوبری ، مگنولیا و اطلسی در محیطی با اسیدیته 4 یا 5 و گلهای زنبق و کاکتوس در pH 5.5 تا 6.5 به خوبی رشد می کنند. کود شیمیایی نیز به دلیل در اختیار نهادن مواد غنی در اختیار گل بر رشد و گلدهی تأثیر گذار است و باید به مرور به خاک گلدان اضافه شود.

مشخصات بیولوژیکی خاک گل

مشخصات بیولوژیکی خاک از آن جهت با اهمیت است که علاوه بر اینکه بر سلامتی گل تأثیرگذار است, بر سلامتی ما و خانواده ما نیز مؤثر است. عاری بودن خاک گلدان از آفات، تخم حشرات و بذر علف های هرز نکته ای است که باید به آن توجه کرد. خاک باغچه و خاک جنگلی به احتمال 99% حاوی این آلودگی ها هستند ولی خاک هایی که از عمق 30 تا 40 سانتی متری زمین استخراج می شوند این خطر را ندارند. به همین دلیل استفاده از خاک برگ، کود حیوانی و خاک باغچه برای خاک گلدان توصیه نمی شود مگر اینکه به مدت 2 ساعت در دمای بالای 100 درجه سانتی گراد نگه داشته شود تا تخم ها و حشراتی که امکان رشد دارند از بین بروند. با توجه به بررسی ها ما به شما پیشنهاد می کنیم که زمان خرید خاک گل حتماً از فروشنده سوال کنید که این خاک از چه بخش هایی تشکیل شده است.

در مقالات بعدی ترکیب خاک گلدان و طرز تهیه خاک گلدان را مورد بررسی قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

پیت ماس
پیت ماس خالص دو لیتری
پیت ماس مخلوط ویژه خاک گلدان
پیت ماس خالص 250 لیتری
صفحه اصلی