ترکیب خاک گلدان

ترکیب خاک گلدان

ترکیب خاک گلدان از عوامل بسیار مؤثر در رشد گیاه است. با توجه به این که انواع مختلف گل‌ها، شرایط و نیازهای خاص رشد خود را دارند می‌بایست از ترکیب خاک گلدان متفاوت استفاده شود.

مادربزرگ من هم که گل‌های زیبای او زبانزد فامیل بود، برای هر گل، خاک‌ها را با ترکیب متفاوتی تهیه می‌کرد و می‌توان گفت این راز باغچه‌ی منحصربه‌فرد او بود. خوشبختانه امروزه تنوع این خاک‌ها و دسترسی به آنها افزایش بسیار پیداکرده است. تولیدکنندگان حرفه‌ای خاک با تحقیق و مطالعه روی ویژگی‌های انواع خاک، ترکیباتی با عنوان خاک گلدان تهیه و به فروش می‌رسانند.

ما در مقاله خاک گل ، ویژگی‌های فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی خاک مناسب گل را مورد بررسی قراردادیم. در این مقاله می‌خواهیم انواع خاک‌هایی که در ترکیب خاک گلدان‌های آپارتمانی و زینتی استفاده می‌شود را بررسی نماییم و ویژگی‌های انحصاری آنها را بشناسیم. در انتهای مقاله با در نظر گرفتن شرایط رشد موردنیاز گل و ویژگی‌های انواع خاک می‌توانیم همچون تولیدکننده حرفه‌ای، ترکیب مناسبی برای خاک گلدان خود داشته باشیم.

پیت ماس

پیت ماس از تجزیه و بقایای خزه‌ای موسوم به اسفاگنیوم تولید می‌شود و بافت بسیار سبکی دارد بنابراین میتوان برای سبک سازی خاک از آن استفاده کرد. این خاک سرشار از مواد آلی است و خاصیت اسیدی آن باعث شده تا به‌عنوان اصلاح‌کننده خاک‌های قلیایی نیز مورد توجه قرار گیرد. پیت ماس یک بستر کشت کاملاً استریل است و عاری از هرگونه علف هرز یا آلودگی می‌باشد. از مزایای دیگر این خاک می‌توان به‌قدرت جذب آب بالای آن، غالباً بین 10 تا 20 درصد حجم خاک اشاره کرد . مسلماً مجموعه‌ی این ویژگی‌ها اهمیت حضور این خاک را در ترکیب خاک گلدان و حتی خاک پوششی قارچ تثبیت می‌کند.

خاک گلدان

کوکوپیت

کوکوپیت از الیاف نارگیل تهیه می‌شود. زیست سازگاری و ظرفیت جذب آب بالایی که این خاک داراست، آن را برای استفاده در ترکیب خاک گلدان مناسب ساخته است. باید اشاره کرد که بافت الیافی آن هوادهی مناسبی را برای ریشه گیاه سبب می‌شود و همچنین عاری از هرگونه علف هرز و عوامل بیماری زا میباشد. اما نباید وجود درصدی از نمک طبیعی و فقدان مواد مغذی موردنیاز رشد گیاه را در این خاک فراموش کرد. بنابراین استفاده از کوکوپیت به‌تنهایی به‌عنوان بستر خاک گلدان توصیه نمی‌شود. کما آنکه ویژگی‌های مثبت آن می‌تواند در کنار خاک‌های مکمل دیگر مثمر ثمر باشد.

پرلیت

پرلیت یک ماده ی معدنی است که از سنگ‌های مذاب آتشفشانی پدید آمده و در اندازه‌های مختلف ریز و درشت یافت می‌شود. می توان گفت پرلیت خاک سبکی است که هیچ گونه مواد مغذی در آن یافت نمی‌شود و در مقابل فشردگی بسیار مقاوم است. از طرفی با آنکه قابلیت نگهداری مواد در آن بسیار پایین می باشد، می تواند آب را به سرعت جذب کرده و کم‌کم در اختیار گیاه قرار دهد. همچنین با توجه به شرایط فیزیکی خود می تواند موجب افزایش گردش هوا درخاک شود. با این تفاصیل، پرلیت هیچ وقت به تنهایی در خاک گلدان استفاده نمی‌شود اما به عنوان مکمل در ترکیب خاک گلدان مورد استفاده قرار میگیرد.

ماسه

ماسه از فقیرترین نوع خاک می‌باشد به این علت که فاقد هرگونه مواد مغذی است و از قابلیت جذب و نگه‌داری آب نیز مبرا می‌باشد. علاوه بر آن معمولاً وزن اضافی و غیرضروری به خاک می‌دهد. با این‌ وجود به دلیل قابلیت نفوذپذیری بالا یکی از بخش‌های مهم خاک گلهای آپارتمانی محسوب می‌شود. به این منظور بهتر است ماسه از غربال کردن شن بستر رودخانه به‌دست‌آمده باشد، چراکه این ماسه‌ها اغلب از خرد شدن و شکستن سنگ‌های سیلیسی بدون آهک تولیدشده‌اند و کاملاً خالص می‌باشند و هیچ نوع خاک دیگری را در ترکیب خود ندارند. صورتی که از تمیز بودن ماسه مطمئن نیستید حتما قبل از استفاده آن را بشویید.

خاک رس

خاک رس تراکم ذرات بالایی دارد. این ویژگی باعث می‌شود قدرت جذب آب آن نیز بالا باشد. اما از سوی دیگر نفوذپذیری کمی دارد و در برخورد با آب فشرده می‌شود که این امر مانع از رشد مناسب ریشه گیاه خواهد شد. درعین‌حال، با این‌که منبع مناسبی برای مواد معدنی همچون کلسیم، پتاسیم و منیزیم به شمارمی آید، مواد آلی موردنیاز ریشه گیاه را نمی‌تواند تأمین کند. خاک هایی با میزان بالای رس جزو خاک‌های سنگین به‌حساب می‌آیند و برای گل‌هایی که نیاز به زهکشی مناسب خاک دارند توصیه نمی‌شوند. این خاک‌ها خاصیت قلیایی دارند و اسیدیته آنها نیز باید تنظیم شود. پس اگر می‌خواهیم از خاک رس برای خاک گل‌های زینتی یا آپارتمانی استفاده کنیم حتماً باید از خاک‌های دیگر برای اصلاح آن نیز استفاده کنیم. در این مورد استفاده از خاک‌هایی که دارای اسید هیومیک هستند پیشنهاد می‌شود، چراکه هم نفوذپذیری خاک رس را افزایش می‌دهند و هم سرشار از مواد آلی مغذی می‌باشند.

کود حیوانی

کود حیوانی درواقع همان فضولات جامد یا مایع حیوانات است که اغلب با خاک اره، یونجه و... مخلوط شده و به عنوان کود عرضه می گردد. فضولات حیواناتی همچون گاو, اسب, گوسفند و مرغ بیشترین استفاده در ترکیب کود حیوانی را دارد. باید توجه کرد که نیتروژن و آمونیاک بالایی که در کود حیوانی تازه وجود دارد برای گیاه بسیار مضر است و اگر به عنوان کود یا حتی خاک پایه استفاده شود, منجر به سوختن ریشه و از بین رفتن گیاه خواهد شد. بنابراین توصیه می شود در صورت استفاده از کود حیوانی, حتما از کود های حیوانی کاملا پوسیده شده استفاده شود. از سوی دیگر احتمال وجود آفات، باکتری ها و حشرات مضردر این خاک بسیار بالاست و درصورت استفاده حتما میبایست عملیات ضد عفونی و قارچ کشی انجام گیرد. در غیر این صورت باعث آلودگی گیاه خواهد شد.

خاک برگ

خاک‌برگ از تجزیه برگ درختان تهیه می‌شود. از آنجایی که بافت سبکی دارد برای سبک‌سازی خاک گل مورداستفاده قرار می‌گیرد. این خاک با اینکه دارای مواد آلی می‌باشد اما به علت عدم پوسیدگی کامل، درصد مواد آلی آن بسیار اندک است و قادر نیست نیاز رشد گیاه را بر طرف نماید. باید در نظر داشت که خاک‌برگ می‌تواند حاوی حشرات و عوامل بیماری‌زا نیز باشد و می‌بایست قبل از استفاده قارچ‌کشی شود.

در مقاله بعدی سعی ما بر این خواهد بود که نحوه تهیه یک ترکیب خاک گلدان مناسب را مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه باشید.

پیت ماس
پیت ماس خالص دو لیتری
پیت ماس مخلوط ویژه خاک گلدان
پیت ماس خالص 250 لیتری
صفحه اصلی